Elite Men's Division

Azorr/Foss

  • Nicholas Azorr (Captain) - Crossfit Woodstock
  • Anton Foss - Crossfit Anacortes

Carmody/Rethwill

  • Eric Carmody (Captain) - Invictus
  • Holden Rethwill - Invictus

Curran/McNicholas

  • Mac Curran (Captain) - Crossfit Fort Vancouver
  • Nate McNicholas - Crossfit Fort Vancouver

Martindale/Thomas

  • Nick Martindale (Captain) - Cascade/Marysville Crossfit
  • Nick Thomas - Crossfit Marysville

Pappas/Arac

  • Nick Pappas (Captain) - CrossFit X-Factor
  • Deniz Arac - CrossFit X-Factor

Rider/Thomsen

  • Nate Rider (Captain) - CrossFit i1uvit
  • Justin Thomsen - CrossFit i1uvit

Santos/Fero

  • Nikko Santos (Captain) - Crossfit Blue House
  • Anton Fero - Crossfit Blue House

Sprague/Magda

  • James Sprague (Captain) - Cascade CrossFit
  • Tudor Magda - Cascade CrossFit

Stanley/Chiarelli

  • Marcus Stanley (Captain) - CrossFit Industrious
  • Anthony Chiarelli - Experience Momentum

Weed/Ahrens

  • Bryan Weed (Captain) - CrossFit Fort Vancouver
  • Justin Ahrens - TreeLine CrossFit

RX Men's Division

Allan/Kronstad

  • Evan Allan (Captain) - CFV
  • Travis Kronstad - CFV

Allers/Hodgson

  • Josh Allers (Captain) - Treeline Crossfit
  • Will Heins - Treeline CrossFit

Bigelow/Temple

  • Alex Bigelow (Captain) - CrossFit Industrious
  • Sunny Temple - CrossFit Industrious

Campbell-Rouzan/Mckendrick

  • Raoul Campbell-Rouzan (Captain) - CFV
  • Steve Mckendrick - Industrial CrossFit

Capel/Spinar

  • Dennis Capel (Captain) - Treeline/ Treeline Crossfit/ Eugene Oregon
  • Matt Spinar - CrossFit Oregon City

Caruso/Fults

  • Michael Caruso (Captain) - CrossFit Tigard PAW
  • Seth Fults - CrossFit Tigard PAW

Cruz/Granholm

  • Tyler Cruz (Captain) - CrossFit Industrious
  • James Granholm - CrossFit Industrious

Dyer/Quaal

  • Dayne Dyer (Captain) - Beartooth CrossFit
  • Regan Quaal - Big Sky CrossFit

Eckroth/Desrosier

  • Mark Eckroth (Captain) - Industrious
  • Nich Desrosier - Industrious

Gibson/Davis

  • Bret Gibson (Captain) - CrossFit Industrious
  • Erik Davis - CrossFit Industrious

Gibson/Fletcher

  • Ryan Gibson (Captain) - CrossFit Industrious
  • Dillon Fletcher - CrossFit Industrious

Gierlach/Barron

  • Adam Gierlach (Captain) - CrossFit Industrious
  • Tim Barron - CrossFit Industrious

Goodin/Earlywine

  • Drew Goodin (Captain) - CrossFit Council Bluffs
  • Ethan Earlywine - CrossFit Council Bluffs

Kelley/Gutierres

  • Ryan Kelley (Captain) - CrossFit Industrious
  • Blake Gutierres - CrossFit Industrious

Kemp/Snyder

  • Justin Kemp (Captain) - CF Industrial
  • Scott Snyder - CF Industrial

Killian/Garrison

  • Shane killian (Captain) - Crossfit Wilsonville
  • Evan Garrison - Crossfit Wilsonville

Knop/Bumpus

  • Tyler Knop (Captain) - CFV
  • George Bumpus III - CrossFit X-Factor

Kosaki/Paulson

  • Damon Kosaki (Captain) - Tectonic Crossfit
  • Shane Jones - Crossfit Dismantle

Ladiges/Nichols

  • Jenson Ladiges (Captain) - CrossFit Mt. Adams
  • Zach Nichols - House of Gains

London/Brideau

  • Joseph London (Captain) - Industrious SLU
  • Nicholas Brideau - Industrious SLU

Meisner/Dickson

  • Trent Meisner (Captain) - CrossFit Fort Vancouver
  • Sam Dickson - CrossFit Fort Vancouver

Miller/Sieczkowski

  • Aaron Sieczkowski (Captain) - CrossFit Fort Vancouver
  • Matthew Miller - CrossFit Fort Vancouver

Monsma/Jeffries

  • Ben Monsma (Captain) - Crossfit Industrious
  • Brandon Jeffries - Crossfit Industrious

Pizzica/Finke

  • Cameron Pizzica (Captain) - CrossFit Industrious
  • Austin Finke - CrossFit Industrious

Ponder/Blum

  • Kyle Ponder (Captain) - CrossFit Wilsonville
  • Steven Blum - CrossFit View

Porter/Shoda

  • James Porter (Captain) - CFV
  • Derick Shoda - None

Shoemaker/Shoemaker

  • Max Shoemaker (Captain) - Industrial CrossFit
  • Zach Shoemaker - Industrial CrossFit

Shuster/Telles

  • Jeffrey Shuster (Captain) - CFV
  • Jarred Telles - CFV

Wardell/Lockwood

  • Ben Wardell (Captain) - CrossFit CDA
  • Dylan Lockwood - CrossFit CDA

Wright/Wright

  • Zaytsev Wright (Captain) - CrossFit Salmon Creek
  • Josh Wright - CrossFit Salmon Creek

Zoleta/Ficca

  • Jovy Zoleta (Captain) - CrossFit Industrious
  • Johnny Ficca - CrossFit Industrious

Scaled Men's Division

Bernstein/Kenney

  • Ryan Bernstein (Captain) - Crossfit Fort Vancouver
  • Joey Kenney - CrossFit Fort Vancouver

Ferriss/Stromme

  • Jason Ferriss (Captain) - East Ridgefield CrossFit
  • Mike Stromme - CrossFit Untamed

Joseph/Zapata

  • Dustin Joseph (Captain)
  • Devin Zapata

Kellmer/Johnson

  • Trent Kellmer (Captain) - ERCF/Ridgefield Washington
  • Kenny Johnson - ERCF

Martyn/Lutz

  • Kellen Martyn (Captain) - Kreps Reps
  • Marc Lutz - Kreps Reps

Metteba/Martin

  • Billy Metteba (Captain) - CrossFit Iron Industry
  • Ryan Martin - Independent

Rivas/Hartnell

  • Jose Rivas (Captain) - CrossFit Fort Vancouver
  • Geoff Hartnell - CrossFit Fort Vancouver

Vilhauer/Atteridge

  • Taylor Vilhauer (Captain) - Crossfit Fort Vancouver
  • Mark Atteridge - Industrial Crossfit

Whatley/Wier

  • Brian Whatley (Captain) - CrossFit Miramont
  • Dustin Wier - CrossFit Miramont

Masters Men 35-39's Division

Arroyo/Mckern

  • Mario Arroyo (Captain) - 1910 CrossFit
  • Seth Mckern - 1910 CrossFit

Brindza/Kent

  • Will Brindza (Captain) - CrossFit Wilsonville
  • Jordan Kent - CrossFit Wilsonville

Castillo/Lin

  • Vincent Castillo (Captain) - CrossFit Fort Vancouver
  • Robbie Wilbur - CrossFit fort Vancouver

Ellis/Copruz

  • Glenn Ellis (Captain) - Cape Flattery Fitness
  • Daniel Corpuz - Cape Flattery Fitness

Jones/Matthews

  • Chris Jones (Captain) - CrossFit Magnus
  • Drew Linth - CrossFit Magnus

Kelley/Byrne

  • Mikey Kelley (Captain) - CrossFit E3
  • Brian Byrne - CrossFit E3

McClain/Clouse

  • Colin McClain (Captain) - CrossFit Fort Vancouver
  • Jason Clouse - CrossFit Fort Vancouver

Sewart/Hyvonen

  • Joshua Stewart (Captain) - CrossFit Industrious
  • Ian Hyvonen - CrossFit Industrious

Strange/De La Rocha

  • James Strange (Captain) - CrossFit Mill Town
  • Chris De La Rocha - CrossFit Mill Town

Stritzke/McMillan

  • Dave Stritzke (Captain) - CrossFit Fort Vancouver
  • Eric McMillan - CrossFit Fort Vancouver

Stvan/Moore

  • John Stvan (Captain) - Bear Republic CrossFit
  • Adam Moore - CrossFit West Seattle

Vickery/Ruddiman

  • JASON Vickery (Captain) - CrossFit Fort Vancouver
  • Morgan Ruddiman - CrossFit Fort Vancouver

Warren/Kemink

  • Terry Warren (Captain) - Ctown CrossFit Cleveland Ohio
  • Austin Kemink - Town Athletics

Masters Men 40-49's Division

Brantley/Little

  • Scot Brantley (Captain) - CrossFit Fort Vancouver
  • Jonathan Little - CrossFit Fort Vancouver

Buffham/Prepula

  • Matt Buffham (Captain) - CFV
  • John Prepula - CFV

Moszeter/Van Troba

  • Tory Moszeter (Captain) - Iron + Mortar
  • Jeff Van Troba - Irom + Mortar

Noriega/Richardson

  • Nigel Noriega (Captain) - Crossfit Fort Vancouver
  • Randy Richardson - CrossFit Fort Vancouver

Rude/Palmer

  • Brant Rude (Captain) - Crossfit Salmon Creek
  • Brent Palmer - CrossFit Salmon Creek

Sanchez/Pomeroy

  • George Sanchez (Captain) - CrossFit 253 | Gig Harbor CrossFit
  • Andy Pomeroy - Gig Habor CrossFit

Smith/Chrisman

  • Gerald Smith (Captain) - CrossFit Marysville
  • Keith Chrisman - CrossFit Marysville

Stinchfield/Maloney

  • Tom Stinchfield (Captain) - Washougal River Crossfit
  • Jerime Maloney

Taylor/Wellner

  • David Taylor (Captain) - Double Down CrossFit/Yakima, WA
  • Ken Wellner - Double Down CrossFit

Masters Men 50+'s Division

Cook/Sprague

  • Abe Cook (Captain) - crossfit oregon city
  • Patrick Sprague - Cascade CrossFit

Gagnon/Slovarp

  • Rob Gagnon (Captain) - Beartooth CrossFit
  • Don Slovarp - Billings CrossFit

MacGregor/Doyle

  • Robert MacGregor (Captain) - CrossFit Fort Vancouver
  • Kirby Doyle - CrossFit Fort Vancouver

Seekins/Hanline

  • Bryan Seekins (Captain) - CrossFit Fort Vancouver
  • Brian Hanline - CrossFit Fort Vancouver

Teen Boys 14-17's Division

Nemeth/Salewski

  • Tabor Nemeth (Captain) - East Ridgefield Crossfit
  • Kevin Salewski - Tabor Nemeth

Elite Women's Division

Cooley/Berger

  • Taylor Cooley (Captain) - CrossFit Industrious/Loft
  • Mallory Berger - CF Loft

Core/Huckaby

  • Jessica Core (Captain) - CrossFit Fort Vancouver
  • Regan Huckaby - CrossFit Fort Vancouver

Davis/Wei

  • Dani Davis (Captain) - BRS CrossFit
  • Megan Wei - BRS CrossFit

Haderlie/Harford

  • Kendra Haderlie (Captain) - CrossFit Fort Vancouver
  • Annie Harford - CrossFit Fort Vancouver

Martini/Quadrel

  • Jordan Martini (Captain) - Crossfit X Factor
  • Deanna Quadrel - CrossFit X Factor

Simser/Nicholas

  • Betsy Simser (Captain) - Crossfit Fort Vancouver
  • Chelsea Nicholas - CrossFit BelRed

Weed/Lin

  • Raquel Weed (Captain) - CFV
  • Kennedy Lin - Blade Method CrossFit

RX Women's Division

Andrew/Zier

  • Kimberly Andrew (Captain) - Pilchuck CrossFit
  • Christina Zier - Pilchuck CrossFit

Beko/Snodgrass

  • Laura Beko (Captain) - CrossFit X-Factor
  • Emily Snodgrass - CrossFit Formidable

Bojic/Whitney

  • Sandra Bojic (Captain) - Crossfit Industrious
  • Ashlee Whitney - CrossFit Industrious

Brown/Beitey

  • Destany Brown (Captain) - CrossFit Untamed
  • Lydia Beitey - CrossFit Untamed

Clary/Schaeffer

  • Anna Jo Clary (Captain) - CrossFit Industrious
  • courey schaefer - CrossFit Industrious

Cummo/Claborn

  • Bri Cummo (Captain) - East Ridgefield CrossFit
  • Callie Claborn - CrossFit The Den

Donner/Hitt

  • Molly Hitt (Captain) - Industrious
  • Aleah Donner - Industrious

Eames/Barron

  • Kaybree Eames (Captain) - CrossFit Industrious
  • Abbie Barron - CrossFit Industrious

Johnson/Joseph

  • Brianna Johnson (Captain) - CFV
  • Bethany Joseph - CF Wilsonville

Johnson/Stivers

  • Faith Johnson (Captain) - Crossfit Industrious
  • Tali Stivers - Crossfit Industrious

Karram/Thomas

  • Mariam Karram (Captain) - CrossFit Fort Vancouver
  • Claire Thomas - CrossFit Fort Vancouver

Kasperick/Moore

  • Anna Kasperick (Captain) - Beartooth CrossFit
  • Amanda West - Tacoma CrossFit

Libkie/McKee

  • Kayla McKee (Captain) - CFV
  • Ashley Libkie - CrossFit Fort Vancouver

Meyer/Eimon

  • Stephanie Meyer (Captain) - Washougal River Crossfit
  • Michelle Eimon - Washougal River Crossfit

Moon/Valdez

  • Allison Moon (Captain) - Seven Devils CrossFit
  • Amanda Valdez - Keep It Real CrossFit

Ponder/Dinsmore

  • Brittani Ponder (Captain) - CrossFit wilsonville
  • Jaela Dinsmore - Crossfit view

Preuninger/Drummond

  • Kendra Preuninger (Captain) - Tectonic CrossFit
  • Lex Drummond - CrossFit Tribal Threat

Roozen/Jones

  • Andrea Roozen (Captain) - Slabb Unedited
  • Lauren Jones - Slabb Unedited

Rude/Nuno

  • Morgan Rude (Captain) - CrossFit Fort Vancouver
  • Hayley Nuno - CrossFit Fort Vancouver

Stacey/Freeman

  • Christine Stacey (Captain) - Newberg CrossFit Rebuilt
  • Erin Freeman - Newberg CrossFit Rebuilt

Stires/Benfield

  • Nicola Benfield (Captain)
  • Cassie Stires

Vaughn/Metz

  • Destinee Vaughn (Captain) - CrossFit Fort Vancouver
  • Katherine Metz - CrossFit Fort Vancouver

Wardell/Durant

  • Sarah Wardell (Captain) - CrossFit Coeur d’Alene
  • Janet Durant - Double Down CrossFit

Willis/Zierden

  • Alex Willis (Captain) - CrossFit Viento
  • Alex Zierden - CrossFit Viento

Wolfe/Mendoza

  • Laree Wolfe (Captain) - CrossFit PFB
  • Elena Mendoza - CrossFit Power Valley

Scaled Women's Division

Biasi/Olivares

  • Adria Biasi (Captain) - CrossFit Fort Vancouver
  • Sophie Olivares - CrossFit Fort Vancouver

Brown/Mainka

  • Alyson Brown (Captain) - East Ridgefield Crossfit
  • Cassidy Mainka - East ridgefield crossfit

Burzynski/Heintzelman

  • Alexandra Burzynski (Captain) - Crossfit Untamed, Vancouver, WA
  • Sayge Heintzelman - CrossFit Untamed, Vancouver, WA

Carrick/Meisner

  • Lashell Carrick (Captain) - CrossFit Fort Vancouver
  • Tracy Meisner - CrossFit Fort Vancouver

Cornejo/Kaahaaina

  • Angie Cornejo (Captain) - CrossFit Advantage
  • Emma Kaahaaina - CrossFit Advantage

Falconi/Martin

  • Audrey Falconi (Captain) - Unaffiliated
  • Blaine Martin - Unaffiliated

Ferriss/Rubio

  • Julie Ferriss (Captain) - East Ridgefield Crossfit
  • Julieta Rubio - East Ridgefield Crossfit

Ficca/Bojic

  • Tanasha Ficca (Captain) - Crossfit Industrious
  • Jelena Bojic - Crossfit Industrious

Fischer/Newkirk

  • Eslibed Newkirk (Captain) - CrossFit Sentry
  • Allison Fischer - CrossFit Sentry

Frazier/Mertell

  • Brittany Mertell (Captain) - Cascadia Fitness
  • Gina Frazier - Cascadia Fitness

Hyvonen/Stires

  • Amy Stires (Captain) - CrossFit Industrious
  • Veronica Hyvonen - Industrious

King/Watkins

  • Lindsey King (Captain) - CrossFit Untamed
  • Vanessa Watkins - Crossfit Untammed / Wodding Crashers

Love/Sua

  • Samantha Love (Captain) - CrossFit Industrious
  • Kayla Sua - CrossFit Industrious

Markham/Baxter

  • Karlee Markham (Captain) - Newberg CrossFit Rebuilt/Gunner CrossFit
  • Tia Baxter - Newberg CrossFit Rebuilt

Paul/Hardin

  • Jennifer Paul (Captain) - Hop Valley CrossFit
  • Jen Hardin - Hop Valley CrossFit

Retoma/Drinkwine

  • Gina Retoma (Captain) - Fort Vancouver
  • Taylor Drinkwine - Fort Vancouver

Rivera/Digre

  • Cyra Rivera (Captain) - CrossFit Industrious
  • Brandy Digre - CrossFit industrious

Ryll/Helms

  • Ashley Ryll (Captain) - CrossFit Fort Vancouver
  • Kristen Helms - CrossFit Fort Vancouver

Turner/Jones

  • Elizabeth Turner (Captain) - Crossfit Viento
  • Kelsey Jones - Crossfit Viento

Vickery/Beeler

  • Megan Vickery (Captain) - CrossFit Fort Vancouver
  • Chrissy Beeler - CrossFit SW Beaverton

Wong/Forsman

  • Ashley Wong (Captain) - TSR CrossFit
  • Lily Forsman - TSR CrossFit

Zavalney/Speidel

  • Ellen Zavalney (Captain) - East Ridgefield CrossFit
  • April Speidel - East Ridgefield CrossFit

Masters Women 35-49's Division

Blyth/Livett

  • Christine Blyth (Captain) - L3 Strength
  • Erica Livett - L3 Strength

Bollman/Dorney

  • Jolene Bollman (Captain) - CrossFit Fort Vancouver
  • Michele Dorney - CrossFit Fort Vancouver

Kinley/Sanchez

  • Karlie Kinley (Captain) - CrossFit Iron Industry
  • Heather Sanchez - CrossFit 253

Kreps/Corban

  • Angela Kreps (Captain) - Krepsreps
  • Natalie Corban - Iron Valley CrossFit

Moser/King

  • Maliah Moser (Captain) - Chaos CrossFit
  • Amber King - Chiseled Spirit CrossFit

Schechla/Mezen

  • Sara Schechla (Captain) - CrossFit Fort Vancouver
  • Carol Mezen - Kitsap CrossFit

Smith/Fish

  • Beth Smith (Captain) - CrossFit Training Yard
  • Laurie Fish - CrossFit PE

Smith/Rios

  • Marti Smith (Captain) - CrossFit Oregon City
  • Ashley Rios - CrossFit Oregon City

Vesser/Cacchiotti

  • Gina Cacchiotti-Wellner (Captain) - Double Down Crossfit
  • Tia Vesser - Crossfit CDA

Masters Women 50+'s Division

Bunce/Stuart

  • Shanna Bunce (Captain) - TSR Crossfit
  • Diane Stuart - TSR Crossfit

Edwards/Pruett

  • Rynea Edwards (Captain) - Crossfit Sentry
  • Kristi Pruett - Crossfit Sentry

Stojkovic/Hillman

  • Katherine Stojkovic (Captain) - CrossFit Itndustrious
  • Gretchen Hillman - CrossFit Itndustrious

Ward/Egner

  • Susan Ward (Captain) - Crossfit Paramount
  • Rachel Egner - Lynnwood CrossFit

Teen Girls 14-17's Division

Barry/Barry

  • Victoria Barry (Captain) - CrossFit Vernon
  • Kate Barry - CrossFit Vernon

Dimoff/Mcintrye

  • Jourdan Dimoff (Captain) - Intrepid Athletics
  • Ava Mcintrye - Intrepid Athletics

Event Info:

2020 CrossFit Fort Vancouver Championship

Date: Jan. 11, 2020

Location: 17402 NE Delfel Rd, Ridgefield WA

Registration: 0.00

Leaderboard

Heats

Athletes

Back To Event